Laatste nieuws |
16-07-2010
Voorstelling Dinamo Kiev
Het debuut van KAA Gent in de Champions League nadert met rasse schreden. Sinds vrijdagmiddag wordt het echt concreet: tijdens de loting kwam het Oekraïense Dinamo Kiev uit de trommel. Op dinsdag 27 juli trekken onze Buffalo's naar Kiev, hoog tijd dus om deze ronkende naam even onder de loep te nemen.
Dinamo Kiev is de topclub uit de Oekraïense hoofdstad. Na de opsplitsing van de USSR domineerde Dinamo Kiev het Oekraïense voetbal compleet. Tussen 1993 en 2001 werden maar liefst 9 landstitels op rij gepakt. Sinds 2002 heeft Kiev in eigen land echter af te rekenen met Shakhtar Donetsk als te duchten concurrent. De hegemonie van de hoofdstedelingen werd bruusk doorbroken en Shakhtar werd sindsdien 5 keer kampioen, Kiev nog 4 keer.
Ook in het Europees voetbal kan Dinamo Kiev indrukwekkende cijfers voorleggen. Twee keer drongen ze door tot in de finale van Europacup II en beide keren namen ze ook de beker in ontvangst. In 1986 waren ze met 3-0 te sterk voor Atletico Madrid, in 1975 namen ze met dezelfde cijfers de maat van Ferencvaros. Bij die eerste Europese bekerwinst voegden ze meteen ook de Europese Supercup door te winnen van Europacup I winnaar Bayern Munchen.
Sinds de oprichting van de Champions League kon Dinamo Kiev maar liefst 14 keer doordringen tot in de groepsfase van het kampioenenbal, cijfers die geen enkele Belgische club kan voorleggen. Het absolute hoogtepunt beleefden ze in 1999, toen clubicoon Valeriy Lobanovsky hen naar de halve finales van de Champions League dirigeerde door ploegen als Arsenal en Real Madrid uit te schakelen. Kiev werd door Bayern Munchen maar nipt uit de legendarische finale gehouden, waarin Manchester United in de blessuretijd de voorsprong van Bayern nog ongedaan maakte. Markant feit: ook bij de bekerwinst in 1975 en 1986 stond Lobanovsky aan het roer van Dinamo.
Nadat onder andere het koningskoppel Shevshenko - Rebrov uitzwermde naar het buitenland zou Dinamo Kiev nooit meer dezelfde hoge toppen scheren. In eigen land was er de bikkelharde concurrentie van Shakhtar Donetsk, in Europa werd wel nog vaak de eerste groepsfase van de Champions League gehaald, maar het schip strandde daar telkens weer. In de Uefa Cup 2008/2009 lieten ze zich wel nog opmerken door de halve finales te bereiken. Daarin werden ze uitgeschakeld door... Shakhtar Donetsk, dat daarna zelfs het tornooi won. Het is typerend voor het feit dat Dinamo Kiev de macht in Oekraïne tegenwoordig moet delen.
Vorig seizoen kwam Dinamo Kiev in de eerste groepsfase in een aartsmoeilijke poule terecht met absolute topclubs als Barcelona en Inter Milan, de latere winnaar. Kiev begon uitstekend met 3-1 winst tegen Rubin Kazan, maar kon daarna nog slechts 2 puntjes sprokkelen (op het veld van Inter en Kazan) en eindigde zo laatste in de poule.
In de huidige kern van Dinamo Kiev springt uiteraard 1 naam in het oog: Andriy Shevchenko. Hij maakte de glorieperiode mee in 1999 en keerde na avonturen bij AC Milan en Chelsea terug naar het vertrouwde nest, waar hij op zijn 33ste nog steeds een te duchten spits is. Shevchenko krijgt in de spits meestal het gezelschap van Artem Milevsky, met wie hij ook in de Oekraïense nationale ploeg samen speelt. Kiev lijkt trouwens de hofleverancier voor Oekraïense spitsen, want Andriy Yarmolenko en recentelijk ook Roman Zozulya maakten eveneens al hun opwachting in de nationale elf. Die laatste scoorde onlangs nog de enige treffer in de meest recente (vriendschappelijke) interland van Oekraïne tegen Noorwegen.
In de kern van Kiev zitten nog een aantal ervaren rotten. De 35-jarige doelman Oleksandr Shovkovsky was jarenlang het betrouwbare sluitstuk van de Oekraïense nationale ploeg en was net als Andriy Nesmachnyi en Oleg Gusev basisspeler op het WK 2006. Daar werd Oekraïne pas in de kwartfinales uitgeschakeld door Italië, de uiteindelijke wereldkampioen.
De kern van Kiev is stevig gestoffeerd met internationals. De meeste niet-Oekraïeners, behalve de Brazilianen, komen immers ook uit voor de nationale ploeg van hun land. Een overzicht: Milos Ninkovic (Servië), Roman Eremenko (Finland), Ayila Yussuf (Nigeria), Badr El Kaddouri (Marokko), Goran Popov (Macedonië), Tiberiu Ghioane (Roemenië) en Facundo Bertoglio (1 cap voor Argentinië).
Er wacht onze Buffalo's op dinsdag 27 juli dus een lastige verplaatsing naar Kiev. Mits een redelijke uitgangspositie is misschien zelfs een stunt mogelijk in het eigen Ottenstadion op woensdag 3 augustus? Op papier heeft Kiev uiteraard de grootste kans om door te gaan, maar laat ons toch maar niet vergeten dat onze kersverse trainer Francky Dury het in 2006 klaarspeelde om met Zulte-Waregem de groepsfase van de Uefa Cup te halen door Lokomotiv Moskou uit het tornooi te kegelen.
Meer nieuwsberichten
16-07-2010 KAA Gent treft Dinamo Kiev in 3de voorronde Champions League
16-07-2010 Loting Champions League voorronde
15-07-2010 Cercle Brugge verliest Europees in het Ottenstadion
14-07-2010 Win een seizoensabonnement dankzij Belgacom!
14-07-2010 Shlomi Arbeitman debuteert voor de Buffalo's
13-07-2010 KAA Gent verslaat Roemeense FC Vaslui
13-07-2010 Buffalo Indians zoekt nieuwe leden
12-07-2010 Programma ploegvoorstelling Gentse Feesten
08-07-2010 KAA Gent oefent op 13 juli tegen FC Vaslui
07-07-2010 Gent verslaat FC Utrecht met 2-0 in oefenduel
06-07-2010 Programma fandag zondag 18 juli 2010
06-07-2010 Kleine nederlaag tegen Maccabi Tel Aviv
02-07-2010 Gent vertrokken op oefenkamp naar Mierlo
01-07-2010 KAA Gent legt Yaya Soumahoro vast voor 3 jaar
30-06-2010 Buffalo's winnen ook tweede oefenpot op RC Waregem









